Chcem podporiť
0,00 
Chcem podporiť
0,00 
Ďakujeme všetkým, ktorí boli súčasťou Festivalu poznania.
Kúpiť

Naživo

[mepr-show rules="2657" unauth="message"]

V prípade technických problémov nájdete pod oknami s videom alternatívne odkazy, kde nájdete prenos.

Miestnosť č. 1

Miestnosť č. 2

Alternatívne odkazy v prípade technických problémov s prenosom. Prosíme nešíriť.

Miestnosť 1: https://youtu.be/OZMdHhnQ2QM
Miestnosť 2: https://youtu.be/uN5SSJ8VONA

[/mepr-show]

Pozývame vás na druhý ročník Konferencie vzdelávania. Tento rok na témy:

Nová generácia potrebuje nové prístupy.

Rozhovory, ktoré práve v dobe zmien potrebujeme počuť. Inšpirácia a nový smer pre: rodičov, učiteľov, koučov, lektorov a každého, kto cíti, že chce byť súčasťou diania.

***** POSTUP, ako sa prihlásiť do systému: https://youtu.be/0apnhRR18ts ****

Anotácie prednášok nájdete na konci stránky.

Človek sa vzdeláva takmer od prvého dňa svojho života. Rozpoznáva veci, objekty, ľudí, vzťahy. Učí sa ako fungujú vzájomné interakcie a posúva svoje hranice každodenným rozpoznávaním a vzdelávaním. Stagnácia je možná, tak isto je aj možný rast a prirodzený vývoj každého z nás.

Rozhodnutie je na nás v plnej zodpovednosti a odhodlaní rozvíjať vlastný potenciál učiť sa nové veci a meniť staré nefunkčné zvyky. Prísť na to, čo je nám prínosné a osožné. Pokračovať v tom každým dňom, až kým sa to stane skutočnosťou, kde sa naše sny a ciele splnili.

Na konferencii budú prednášať učitelia, riaditelia, známe osobnosti, priekopníci a odborníci na vzdelávanie.

Tento ročník je zameraný na viacero tém:

  • Kam smerovať vzdelávanie do blízkej budúcnosti.
  • Čo potrebuje vedieť študent v dnešnej dobe.
  • Legislatíva a založenie vlastnej škôlky a školy.
  • Ako som študoval/a v zahraničí a čo mi to dalo.
  • Ako byť slobodným v štátnej škole.
  • Nachádzam nové možnosti vzdelávania, ktoré deti bavia a potrebujú ich.
  • Deti novej doby – ako ich vzdelávať.
  • Sloboda vo vzdelávaní.

ONLINE PRÍSTUP

Záznam z konferencie nájdete na tejto stránke . Po zakúpení prístupu sa jednoducho prihlásite pod vytvoreným prihlasovacím menom a heslom. Záznam je k dispozícii do 31. 7. 2022.

Cena prístupu k 12 skvelým rozhovorom len 33 Eur!

Program vysielania

28.05.2022
09:45
Otvorenie, príhovor
10:00
Eva Vargová - Čo mi dalo štúdium v zahraničí
(miestnosť 1)
11:00
Ing. Vladislav Sochanič, PhD. - Ako naučiť mladých ľudí riešiť problémy
(miestnosť 1)
12:00
Katarína Vasiľová - Čo vieme urobiť v najlepšom záujme dieťaťa
(miestnosť 1)
13:00
Marica Laščeková - Najväčšou prekážkou v slobodnom vzdelaní je strach zo slobody
(miestnosť 1)
14:00
Jana Leitnerova - Nachádzam nové možnosti vzdelávania, ktoré deti bavia a potrebujú ich
(miestnosť 1)
15:00
Anton Adamčík - Vízia budúceho systému vzdelávania
(miestnosť 1)
10:30
Miron Zelina - Kam smerovať vzdelávania do blízkej budúcnosti
(miestnosť 2)
11:30
Katarína Hartmanová, Miroslava Masariková - Príbeh našej školy na ceste k inklúzii
(miestnosť 2)
12:30
Leri Veleslav Švec - Kritické myslenie
(miestnosť 2)
13:30
Miroslava Tomašovičová a Petra Holic - Nové metódy vzdelávania pre deti a mládež
(miestnosť 2)
14:30
Beáta Mitická - Stredná škola nie je cieľ, ale cesta
(miestnosť 2)
15:30
Ivana Molnárová - Ako naučiť deti, aby im technika a digitalizácia slúžila a neboli ich otrokom
(miestnosť 2)

Viac o hosťoch a témach

Ivana Molnárová

Riaditeľka Profesia.sk

Ako naučiť deti, aby im technika a digitalizácia slúžila a neboli ich otrokom

Ivana Molnárová vám prináša pohľad na problematiku digitalizácie, pretože vo vzdelávaní a výchove má veľké miesto. Viete, koľko vaše dieťa trávi za počítačom, mobilom a tabletom? Ako určiť jasné hranice času za elektronikou? Čo s tým môžete urobiť a tiež ako túto skutočnosť zmeniť? Dá sa tejto závislosti predchádzať? Spoločne sa pozrieme aj na štatistiky celosvetového formátu a odporúčania, ako zredukovať čas strávený za IT technológiami.

prof. PhDr. Miron Zelina, DrSc.

Uznávaný pedagóg a psychológ, ktorý v súčasnosti pôsobí ako externý poradca ministra školstva a riaditeľ Ústavu humanitných štúdií Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Kam smerovať vzdelávania do blízkej budúcnosti

Pedagogicko – psychologický vhľad skúseného profesora na odbor vzdelávania. Rozprávať sa budeme o súčasnej reforme školstva a podelíme sa o Informácie z analýz charakteristík človeka budúcnosti. Pozrieme sa na hlavné trendy kognitívnej koncepcie vzdelávania. Pozornosť dáme aj témam ako pozitívna pedagogika a pozitívna psychológia, autoregulatívne učenie a digitálna demencia.

Marica Laščeková

Marica Laščeková je spoluzakladateľkou slobodnej demokratickej školy a škôlky v Martine s názvom Radostný svet. Je autorkou knihy KTO SOM zameranej na rozvoj potenciálu dieťaťa. Záleží jej na tom, aby (nielen jej) deti prežívali obyčajné ľudské šťastie a radosť zo života, aby si plnili svoje sny. Má rada výrok: "Moja radosť spočíva v tvojej slobode. Nie v tvoje poslušnosti.

Najväčšou prekážkou v slobodnom vzdelaním je strach zo slobody

Slovo sloboda vnímame každý rôzne. Každý človek sa cíti „nejako“ slobodný a práve takého vnímanie slobody dopraje aj svojim deťom. Rodičia v slobodnej demokratickej škole a škôlke Radostný svet sa stretávajú so situáciami, v ktorých nie je možné ujsť pred pravdou o tom, ako majú hodnotu slobody nastavenú. S Maricou sa budeme rozprávať na tému strach a ako mu predchádzať v kontexte so slobodou. Chceme naše deti vychovávať SLOBODNE, ale zároveň ZODPOVEDNE. Ako sa to dá spojiť? Čo vlastne sloboda je a ako s ňou pracovať? Chcete založiť školu alebo škôlku? Marica prešla túto cestu pri zakladaní vlastnej demokratickej školy a podelí sa s vami o konkrétne kroky, ktoré museli nastať, než otvorili jej brány.

Anton Adamčík

Anton Adamčík je vyštudovaný pedagóg pre 1. st. ZŠ s 5-ročnou praxou. Je autorom experimentálneho projektu Škola hrou v Banskej Bystrici (1993). Je autorom vízie Slobodný vzdelávací trh (2018) a spoluautorom projektu EDUvolúcia 2021. V súčasnosti pracuje ako reportér TV JOJ na Slovensku.

Vízia budúceho systému vzdelávania

Anton Adamčík nám predstaví koncept EDUvolúcie. Jedná sa o víziu budúceho systému vzdelávania, ktorý má byť flexibilný aj pre deti novej doby a ide o slobodné vzdelavanie. Nový systém vzdelávania má byť paralelným voči existujúcemu školstvu, má byť založený na princípe ponuky a dopytu (vzdelavaci trh) a na princípe samoriadenia. Cieľom nového systému má byť vytvorenie podmienok pre maximálny rozvoj potenciálu jednotlivca. Čo takýto koncept prinesie deťom, študentom a učiteľom? Dozviete sa na prednáške!

Leri Veleslav Švec

Vizionár novej doby, odborník na prepúštanie dogiem, zakladateľ UVŽ, terapeut, spisovateľ, učiteľ

Kritické myslenie

Čo je vlastne to často obracané "kritické myslenie"? Ako ho máme realizovať v dnešnej dobe, tak zahltenej informáciami všetkého druhu a bez reálnej možnosti overenia? Kto je to autorita a ako sa skutočne overujú zdroje poznatkov? V spoločnosti, kde sa pravda vníma ako vyjadrenie najsilnejšej autority, sa aj kritické myslenie vníma ako súhlas s doktrínami schválenými spoločenskou elitou. Aj veda môže byť náboženstvom, ako aj viera v boha môže byť uskutočňovaná vedecky. Prednáška Leriho Veleslava Šveca prináša nové pohľady na mnohé témy.

Miroslava Tomašovičová a Petra Holic

Miroslava Tomašovičová je spoluzakladateľka Organizácie Educoach o.z. a je certifikovaná ICF Life & Business kouč. ICF Youth Reslience kouč pre prácu s mládežou a mladými dospelými a kariérový poradca. Petra Holic je ICF koučka a spoluzakladateľka OZ EduCoach.

Nové metódy vzdelávania pre deti a mládež

Koučing a koučovacie prístupy sú modernou metódou vzdelávania v 21. storočí. Mnohí sme o nich už počuli, dokonca ich pravidelne využívame vo svojich profesiách a živote. Ako môže fungovať koučovací prístup vo vzdelávaní? Dokáže vzbudiť v študentoch plný záujem o štúdium? Koučing rovnako vieme využiť pri výchove detí a v bežnej komunikácii. Miroslava a Svatava nám predstavia koučovací prístup a jasné hranice, čo koučing je a čo už nie. Rozprávať sa budeme o základných pilieroch koučingu a jeho princípoch. Čo je koučovací prístup a ako vie pomôcť v školskom systéme - dozviete sa na prednáške!

Eva Vargová

Eva Vargová je riaditeľkou Junior Achievement Slovensko, vzdelávacej neziskovej organizácie, ktorá pomáha učiteľom rozvíjať u žiakov základných a stredných škôl podnikavosť, ekonomické myslenie, finančnú gramotnosť a zručnosti potrebné pre uplatnenie sa na pracovnom trhu, vrátane digitálnych zručností. Eva pôsobila vo vedúcich pozíciách v oblasti vzdelávania v rôznych slovenských a medzinárodných organizáciách, vrátane Cambridge University, Johns Hopkins University a Berlitz. Žila v USA, UK, na Novom Zélande a Fidži.

Čo mi dalo štúdium v zahraničí

Zaujíma vás, čo štúdium v zahraničí prináša do života? Čo by mal vedieť rodič, ak svoje dieťa dáva na štúdium do zahraničia? Eva Vargová strávila čas mimo Slovenska, ktorý ju veľmi obohatil. Na konferencii bude hovoriť o jej skúsenostiach so štúdiom, prácou a životom v zahraničí. Prečo je dôležité učiť sa v mladom veku, spoznávať svet a potom sa vrátiť domov, ak sa tak rozhodneme. Rozhovor s Evou bude plný zážitkov a zdieľania zo života. Dozviete sa o ceste, ktorá ju priviedla k tomu čo robí, a tiež aké možnosti jej to dalo na Slovensku.

Beáta Mitická

Od skončenia VŠ pôsobí v školstve, začala majsterka, učiteľka, zástupkyňa na strednej škole a v roku 2008 spolu s manželom zriadila súkromnú strednú odbornú školu. Funguje už 14. rok, mám 443 žiakov a v januári 2022 v rebríčku Ineko skončila ako 2.najlepšia SSOŠ. Je autorkou alebo spoluautorkou rôznych študijných odborov.

Stredná škola nie je cieľ, ale cesta

Beáta Mitická založila a prevádzkuje vlastnú strednú školu spolu so svojim manželom. Rozprávať bude o tom, čo považujú za dôležité a čomu prispôsobili celú školu. Čo je motiváciou pre študentov, ako aj zamestnancov školy. Inšpiratívny rozhovor priamo z miesta školy pre každého, kto potrebuje počuť, že stredné školy vedia fungovať inak.

Jana Leitnerova

Riaditeľka Rodinnej školy.

Nachádzam nové možnosti vzdelávania, ktoré deti bavia a potrebujú ich

10 rokov od zriadenia školy je dlhá doba. Stále sa meniace podmienky podnecujú školy, aby hľadali nové prístupy. Väčšina z nás si uvedomuje, že školstvo potrebuje zmenu. Deti sú v tejto dobe iné a potrebujú partičné podmienky a prístupy. S riaditeľkou sa porozprávame o kontinuálnom hľadaní nových možností, metód a nástrojov, aby sa deti učili formou ktorá ich zaujíma, baví a rozvíja. Čo tejto škole funguje a čo nie? V rozhovore zavedieme reč aj na metodiku školy, ktorá je založená na prvkoch montessori pedagogiky, integrálnych témach, holistickom a celostnom prístupe k deťom.

Katarína Vasiľová

Školská špeciálna pedagogička, dlhodobo pracujúca s deťmi so zdravotným znevýhodnením, v minulosti pôsobiaca ako učiteľka, špeciálna pedagogička v poradenskom zariadení a riaditeľka Spojenej školy pre žiakov s telesným, viacnásobným postihnutím a autizmom, konzultantka kineziologickej metódy 3v1, systém One brain na uvoľnenie stresu.

Čo vieme urobiť v najlepšom záujme dieťaťa

V snahe pomôcť niekedy brzdíme naše deti. Doma, aj v škole. Dáme im rôzne nálepky, s ktorými sa im ťažko žije a tak často majú pocit "všetci ostatní sú lepší ako ja," a tak v sebe posilňujú negatívne predstavy o sebe samom. Ako dosiahnuť pozitívnu zmenu? Ako identifikovať a uvoľniť emocionálny stres, ktorý sa prejavuje ako pochybnosti, strach, alebo pocit neschopnosti, ale aj rôzne bolesti a zdravotné ťažkosti? Diskusia vám prinesie nový pohľad na dieťa a jeho vnútorný svet. Naučíte sa viac dieťaťu načúvať a predídete tak traumám, či závislostiam. Dozviete sa tiež ako do toho celého zapojiť odraz vlastného šťastia v dieťati.

Ing. Vladislav Sochanič, PhD.

Ing. Vladislav Sochanič, PhD. sa už takmer 10 rokov pohybuje v oblasti vzdelávania. Počas štúdia na vysokej škole sa pohyboval v neziskovom sektore, kde sa venoval aj vzdelávacím projektom. Pôsobil aj na Ekonomickej univerzite v Bratislave, kde študentov učil predmety z oblasti manažmentu, psychológie a podnikového vzdelávania. Svoje hodiny viedol spôsobmi, ktoré pomáhajú študentom rozvíjať ich potenciál, komunikačné zručnosti a kritické myslenie. Patrí k hlasným kritikom slovenského školstva, svojou prácou sa však snaží pomôcť k jeho zlepšeniu.

Ako naučiť mladých ľudí riešiť problémy

Kritické myslenie a riešenie problémov patrí medzi soft skills, ktoré bolo posledné roky veľmi poddimenzované, a to tak zo strany spoločnosti, ako aj nášho školstva. Pravdou však je, že bez kritického myslenia a skutočného zodpovedného riešenie problémov nemajú žiaci v tomto svete šancu uspieť. Rozhovor otvorí témy mäkkých zručností, ktoré pomôžu rodičom aj deťom rozvíjať naplno svoj potenciál. Kritické myslenie je dôležité, aby sa dieťa naučilo žiť zodpovednejšie a šťastnejšie.

Katarína Hartmanová a Miroslava Masariková

Katarína Hartmanová je riaditeľkou SOŠ Jána Antonína Baťu v Partizánskom. Miroslava Masariková pracuje ako školská psychologička.

Príbeh našej školy na ceste k inklúzii

“Je potrebné pracovať na kolektívnom vedomí, na stotožnení sa so skupinovou identitou MY ako škola, trieda, kolektív. Stále častejšie sa stretávame so skutočnosťou, že žiak, ktorý je síce po odbornej stránke vynikajúci, ale nedokáže pracovať v tíme, kooperovať a kriticky myslieť, má problém byť úspešný vo svojom zamestnaní.” Rozhovor so školskou psychologičkou a riaditeľkou SOŠ na tému rozdielnosti medzi žiakmi. Ako pracujú so študentami na úrovni zodpovednosti a ako podporujú vlastnú jedinečnosť žiaka v kolektíve? Rozprávať sa budeme o tom, ako zaviesť v škole rozdielnosť, ktorá deti bude spájať a nie rozdeľovať. Pozrieme sa na spôsoby, ako pozdvihnúť jedinečnosť v kolektíve a úplne odstrániť šikanu a ponižovanie spolužiakov z triedy.

Konferencia: Nová generácia potrebuje nové prístupy

28.05.2022
09:30
Konferencia
Konferencia vzdelávania je projektom Univerzity vedomého života n.o., ktorý spája všetky možné spôsoby vzdelávania. Od materských škôl, cez základné, stredné až po vysoké školy. Taktiež prináša odborníkov, ktorí sa zaujímajú o alternatívu vo vzdelávaní, priekopníkov a vizionárov vzdelávania. Tento rok online i prezenčne (podľa aktuálnej situácie a nariadení).
Čítať viac
Moderuje:
Mari Lomnická, Branislav Rybička
Hostia:
Leri Veleslav Švec, Marica Laščeková, prof. PhDr. Miron Zelina (DrSc.), Anton Adamčík, Ivana Molnárová, Eva Vargová a ďalší.

Prihláste sa na odber noviniek

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Tento web využíva súbory cookies. Prehliadaním webu súhlasíte s ich používaním.
© 2024 Vedomý život, s.r.o.
calendar-fullclockchevron-down-circle