Predpredaj vstupeniek na Festival poznania 2024
Kúpiť

"Videl si to?"

Sedím na bicykli a snažím sa cítiť aspoň trochu pozitívne. Cyklistické nohavice sa mi zabárajú do príliš mäkkého bruška a vystavujú na obdiv moju celulitídu. Síce sme prešli len dva kilometre, ale zápästia už bolestne žundrú. Napriek tomu statočne šliapem do pedálov a sústredím sa na optimalizáciu pohybu. V podstate nič iné nevnímam – ani obraz ani zvuk. Mračím čelo a šliapem jak drak. Ale zrazu ma niečo vyruší.

Niečo jarné, veselé a sladko-kyselkavé koketne preletelo okolo môjho nosa a spôsobilo nával endorfínov. Prekvapene zažmurkám, zrenice sa rozšíria a čelo sa prestane mračiť. Nohy sa automaticky zaseknú v priestore a ruka v snahe zastaviť tento moment, pritisne brzdu. Mozog začne šrotovať a snaží sa vyloviť spomienku, ktorá by tento pocit vysvetlila.  Prehľadáva databázu, až nájde pamäťový súbor z názvom „BAZA“.

Nadšenie mi nekontrolovateľne prerastie až do vonkajšieho priestoru a ja už len sledujem, ako s plných pľúc kričím na svojho cyklodruha:

„Vidíš, ako vonia tá baza?!?!“

Dokončím vetu, zamyslím sa nad ňou a začnem sa rehotať.

Vidíš, ako vonia? To čo je za kombináciu? Vidíš, ako vonia...

Vdychujem dôverne známu vôňu a nechávam sa ňou vtiahnuť do iného časopriestoru:

Do babkinej záhrady v čase, keď som bola dieťa. S bratom sa tam snažíme vybudovať strašne tajný bunker.

K jazerám na Tárnoku, kde sme spolu s mamou oberali čierne bobule. Bol síce júl, no kvôli zákerným komárom sme museli byť naobliekaní ako v zime. Ale peniažky zo zberu nás často zachránili.

Vôňa prvého bazového sirupu, keď sme ešte presne nevedeli, ako ho stvoriť. Viedlo nás len nadšenie z úžasnej malinovky, ktoré sme pocítili pri návšteve priateľov.

Vidíš, ako vonia... No nevidí. Nemôže. To, ako vonia moja baza, vidím len ja.

Vyskúšajte:

Čarujte so zmyslami

  • Zatvorte oči a spoznávajte svet aj inými zmyslami. Zatvorte ich pri rannej sprche, pri pití čaju, v práci alebo aj v MHD. Vnímajte vône, zvuky, teplotu, pohyb, dotyk, chuť vzduchu. Vnímate niečo aj cez šiesty  zmysel?
  • Ktoré pocity sú čisto fyzické, spoločné pre všetkých? Ktoré sú iba vaše? Zafarbené spomienkami, zážitkom alebo skúsenosťou?
  • Sledujte, ako sa cíti vaše telo, keď spoznáva svet inými spôsobmi. Čo z toho je príjemné? S čím vaše telo „nesúhlasí“? Prišli ste na niečo nové?
  • Sledujte, kam vás zavedú spomienky. Čo vám vyvolalo spomienku? Ovplyvňuje vás táto spomienka pri práci? Pri oddychu? Alebo inej činnosti? Pomáha vám, alebo skôr zavadzia?

Prispôsobte si svoj priestor tak, aby sa v ňom vaše zmysly cítili čo najlepšie.

https://www.facebook.com/groups/premeny

Komentáre

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Prihláste sa na odber noviniek

Súhlasím so spracovaním osobných údajov.
Tento web využíva súbory cookies. Prehliadaním webu súhlasíte s ich používaním.
© 2023 Vedomý život, s.r.o.